Elastomerik Kauçuk 1
Elastomerik Kauçuk 1

Elastomerik Kauçuk

Elastomerik kauçuk, ısı ve sese karşı dirence sahip yalıtım malzemesidir. Çeşitli tesisatlarda kullanılmakta olan bu kauçuk, ısı ve ses yalıtımı yaparken aynı zamanda boru ömrünün de büyük oranda artmasına olanak sağlamaktadır. Yalıtım ve izolasyon amacıyla kullanılmakta olan bu kauçuk, gözenekli hücre yapısı ve çeşitli dirençlere sahiptir.

Ayrıca elastomerik kauçuk malzemesi, yüksek buhar difüzyon özelliklerine sahiptir. Bu özelliği sebebiyle iklimlendirme, ısıtma ve soğutma gibi tesisatlarda kullanılmaktadır. Bu malzemenin bir diğer özelliği de yoğuşma ve korozyon gibi soğuk yüzey problemlerinin engellenmesidir. Günümüzde sıklıkla tercih edilen elastomerik kauçuk, birbirinden farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Elastomerik Kauçuk Nedir? Ne İşe Yarar?

Elastomerik kauçuk, kapalı gözeneklere sahip bir yalıtım malzemesidir. Bu malzeme, sahip olduğu özellikleri ile hem ısıtma hem de soğutma işlevi gören tesisatların borularında kullanılmaktadır. Ayrıca bu ürün sadece boru ve tesisatlarda değil yapıların farklı alanlarında da kullanılabilmektedir. Elastomerik kauçuk malzemenin kullanım sebepleri genel olarak aşağıdaki gibidir;

 • Ses yalıtım amaçlı kullanılabilir.
 • Tesisatlarda enerji tasarrufu sağlamak amacıyla kullanılabilir.
 • Isı yalıtımı için kullanılmaktadır.
 • Titreşim ve benzeri problemleri engellemek amacıyla tercih edilebilir.

Sıvı ve gaz tesisatında kullanılmakta olan parçaların güvenilir olması fazlasıyla önemlidir. Yalıtım sırasında kullanılması gereken güvenilir parça ihtiyacı elastomerik kauçuk tarafından karşılanmaktadır. Bu malzeme genellikle çok dayanıklı ve dirençli ürünler arasındadır.

Elastomerik Kauçuk Özellikleri Nelerdir?

Yalıtım ve izolasyon malzemelerinden biri olan elastomerik kauçuk, dayanıklı ve dirençli ürünlerden biridir. Bu ürünün bu denli kullanılmasının sebeplerinden biri de kauçuk malzemesinin sahip olduğu özelliklerdir. Elastomerik kauçuk malzemesinin sahip olduğu özellikler genel olarak şu şekildedir;

 • Elastomerik kauçuk hava, gaz, buhar ve sıvı sızmalarına karşı direnç gösterir.
 • Elastomer kauçuk, en iyi yalıtkanlardan biridir. Sıcağa ve soğuğa karşı dayanıklılık göstermektedir.
 • Bu kauçuk modelleri, birçok alanda kullanılmaya uygundur.

Elastomerik Kauçuk Nerede Kullanılır?

Elastomerik kauçuk yalıtım ve izolasyon amacıyla birbirinden farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Bu malzemenin kullanıldığı alanlar ise şu şekilde;

 • Yapıların zeminlerinde kullanılabilir.
 • Bina ve evlerin duvarlarında kullanılabilir.
 • Ahşap, metal, cam ve benzer yüzeylerde kullanıma uygundur.
 • Tesisatlarda ve borularda kullanılabilir.

 

Kauçuk boru izolasyon, boru tesisatında kullanılmakta olan izolasyon yöntemidir. Boruların içerisinde meydana gelen yoğunlaşmayı önlemek amacıyla kullanılmakta olan kauçuk boru izolasyon malzemesi, genel olarak boru tesisatlarındaki ses yalıtımını sağlamaktadır. Bununla birlikte ısı iletkenliğini de engellemekte olan bu ürünler hem ses hem de ısı yalıtımı için tercih edilir.
Teknik özellikleriyle büyük oranda avantaj sağlayan kauçuk boru izolasyon, günümüzde birbirinden farklı alanlarda boru tesisatlarında kullanılmaktadır. Kauçuk boru izolasyonu, farklı alanlarda kullanılmakta olan kauçuk malzemesinden üretilir. Kauçuk malzemeden üretilen bu ürünler, üst düzey bir yalıtım imkânı sağlamaktadır.
Kauçuk Boru İzolasyon Malzemesi Ne İşe Yarar?
Günümüzde boru tesisatlarıyla hemen hemen her alanda karşılaşabilmemiz mümkündür. Kimi zaman yapıların iç kısımlarında bulunan boru tesisatları, genel olarak yapı dışarısında da bulunabilmektedir. Bu sebeple tesisatın korunması ve yalıtımının sağlanması gerekir.
Boru tesisatlarında ısı ve ses yalıtımı sağlamak, yoğuşma kontrolünü yapmak ve tesisatın ömrünü arttırmak için kauçuk boru izolasyon malzemesi kullanılmaktadır. Bu malzeme sayesinde ısı ve ses yalıtımı sağlanırken aynı zamanda boru tesisatının ömrü de büyük oranda artmaktadır.


Boru tesisatlarında yalıtım amacıyla kullanılmakta olan kauçuk boru izolasyonu, yalıtım sağlamasının yanı sıra birçok avantaj da sunmaktadır. Kauçuk malzemesinden elde edilen boru izolasyon malzemelerinin sağladığı avantajlar genel olarak aşağıdaki gibidir;
1. Boru tesisatının ömrünü uzatır.
Kauçuk boru izolasyon sistemi, boruların ve tesisatın büyük oranda ömrünü uzatmaktadır. Bunun sebebi kauçuk izolasyon malzemesinin boru tesisatlarında yalıtım sağlamasının yanı sıra aynı zamanda su buharı difüzyon direncini dengelemesi ve bakterilerin oluşumunu engellemesidir.
2. Birden fazla endüstriyel sistemlerde kullanılabilir.
Kauçuk boru izolasyon malzemeleri, boru tesisatının bulunduğu her alanda kullanılabilmektedir. Soğutma tesisatı, havalandırma tesisatı ve endüstriyel sistemlerdeki boru tesisatında kullanılabilir.
3. Üst düzey performans sağlar.
Kauçuk boru izolasyon malzemesi, tesisatlarda doğru şekilde kullanıldıklarında üst düzey performans sağlamaktadır. Bu sayede hem ısı hem de ses yalıtımı büyük oranda avantaj yaratır.
4. Uygun maliyetli yalıtım sistemlerinden biridir.
Kauçuk boru izolasyon sistemleri, büyük oranda uygun maliyet avantajı yaratmaktadır. Boru tesisatlarındaki yoğunlaşmayı önleyen, tesisat ömrünü arttıran, ısı ve ses yalıtımı sağlayan kauçuk izolasyon malzemesi uygun maliyeti sebebiyle de sıklıkla tercih edilir.

Kauçuk boru izolasyon malzemesi, sağladığı avantajlar ve üst düzey performansı sebebiyle birçok alanda kullanılmaktadır. Hemen hemen her sektörde boru tesisatı bulunmaktadır. İçerisinden su ve benzer maddelerin geçtiği boru tesisatlarının çevreye ses ve ısı zararı vermemesi açısından kauçuk boru izolasyon malzemesi kullanılır. Kullanılan bu malzeme hem tesisattaki boruların ömrünü uzatırken hem de ısı ve ses yalıtımı yapmaktadır. Kauçuk boru kullanım alanları ise genel olarak şu şekildedir;
• Kauçuk borular, ısıtma tesisatlarında kullanılabilir.
• Kauçuk boru izolasyon malzemeleri, soğutma sistemi tesisatlarında kullanılmaktadır.
• Ses yalıtım amaçlı çeşitli alanlarda kullanılır.
• Duvarlarda veya zeminlerdeki tesisat için kullanıma uygundur.
• Yapıların dışarısında veya içerisinde bulunan tesisatlarda tercih edilebilir.
• Çeşitli endüstriyel alanlarda da kauçuk boru kullanılmaktadır.
Yukarıdaki alanlarda tercih edilmekte olan kauçuk boru ve kauçuk izolasyon malzemeleri, kullanıcılarına ve bulundukları alana birçok avantaj yaratır. Tesisatların ve tesisat içerisinde kullanılan boruların ömrünü uzatması, yoğunlaşmayı önlemesi ve üst düzey yalıtım yapması sebebiyle kauçuk boru kullanım alanları sürekli olarak genişlemektedir.

Ürün grupları ile alalı merak ettiğiniz tüm konulara ulaşabilirsiniz.

Merak Edilen Sorular?

Elastomerik Boru İzolasyon Kılıfı

Elastomerik Boru izolasyon kılıfı, yalıtım amacıyla kullanılmakta olan bir köpük çeşididir. Bu köpük çeşi...

Elastomerik Boru İzolasyon Kılıfı

Elastomerik Kauçuk İle Boru Yalıtımı

Boru İzolasyonu

Boru izolasyonu, soğutma ve ısıtma tesisatlarındaki boruların yalıtımının yapılması amacıyla tercih edilm...

Boru İzolasyonu

Kauçuk Sünger Boru

Kauçuk sünger boru, tesisatlarda kullanılma uygun olan yalıtım malzemelerinden biridir. Genel olarak temi...

Kauçuk Sünger Boru

Kauçuk İzolasyon Malzemesi Nedir?

Kauçuk izolasyon malzemesi, kauçuk maddesinden yapılmış ve izolasyon amacıyla tesisatlarda kullanılmakta ...

Kauçuk İzolasyon Malzemesi Nedir?

Kauçuk Boru İzolasyonu

Kauçuk boru izolasyon, boru tesisatları için tercih edilen yalıtımlardan biridir. Boruların içerisinde ak...

Kauçuk Boru İzolasyonu

Kauçuk Boru İzolasyonu Ömrü Ne Kadardır?

Kauçuk boru izolasyonu, sahip olduğu teknik özelliklerin yanı sıra uzun kullanım ömrüne sahip olan izolas...

Kauçuk Boru İzolasyonu Ömrü Ne Kadardır?

Kauçuk Boru İzolasyonu Yanar Mı?

Kauçuk boru izolasyonu, ısıya karşı direnç gösterebilir. Ancak kauçuk malzemesi ve izolasyon sisteminde k...

Kauçuk Boru İzolasyonu Yanar Mı?

Bülten

Pan Yalıtım hakkındaki yeni duyuruları alabilmek için
mail adresinizle bu alana kayıt olabilirsiniz.

Please place your phone in an upright position.

Kişisel verilerin korunma ve işlenme politikası web sitemizde yer almaktadır. Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Anladım