Boru İzolasyonu 1

Boru İzolasyonu

Boru izolasyonu, soğutma ve ısıtma tesisatlarındaki boruların yalıtımının yapılması amacıyla tercih edilmektedir. Evlerde, iş yerlerinde, endüstriyel alanlarda ve benzeri yapılarda tesisat bulunmaktadır. Bu tesisat kimi zaman ısıtma amacıyla kimi zaman da soğutma amacıyla ihtiyaçları karşılar.

Binalarda bulunan soğutma ve ısıtma tesisatlarındaki borular için de yalıtıma ihtiyaç duyulur. Bunun sebebi tesisat içerisindeki sıvının geçiş anında dışarıya hem sesin hem de ısının geçmemesidir. Bunu uygulanması ev ve benzeri alanlarda bulunan tesisatların başkalarını rahatsız etmesini engellemesidir.

Boru izolasyonu da tam olarak bu amaç doğrultusunda yapılır. Isıtma ve soğutma amacıyla kullanılan tesisat borularında izolasyon yapılarak dışarıya ses ve ısı aktarılması engellenir. Boru izolasyonu, günümüzde farklı şekillerde yapılmaktadır.

Boru İzolasyonu Nedir?

Günümüzde birbirinden farklı alanlarda ve her şeyden önce evlerde çeşitli tesisatlar bulunmaktadır. Her tesisat çok sayıda borudan oluşmaktadır. Boruların içerisinden ise gaz, sıvı ve petrol gibi tehlikeli yakıtlar da geçebilmektedir. Genel olarak evlerde soğutma ve ısıtma sistemleri için kullanılan tesisatlar izolasyona da ihtiyaç duymaktadır. Boru izolasyonu tesisat içerisindeki ısının ve sesin dışarıya aktarılmasını engeller. Bununla birlikte yalıtımın çeşitli artıları da bulunmaktadır. Bunlar genel olarak aşağıdaki gibidir;

  • Boru izolasyonu büyük oranda enerji tasarrufu yapılmasına olanak sağlar. Bununla birlikte izolasyon çevreyi de büyük oranda korumaktadır.
  • Boru izolasyonu ısı yalıtımı yaparken aynı zamanda boru içerisindeki ısı kaybını da önlemektedir.
  • Boru izolasyonu ve yalıtımı boru içerisindeki suyun soğukluk derecesini kontrol altına almaya olanak tanır.
  • Boru tesisatının bulunduğu alandaki bireylerin de korunmasına olanak sağlamaktadır.

Boru izolasyonu genel olarak yukarıdaki amaçlar doğrultusunda tercih edilir. Kauçuk maddeler ve farklı seçenekler doğrultusunda da yapılmakta olan boru izolasyonu hem güvenliği sağlarken hem de enerji tasarrufu yapmaya imkan yaratır. Bu sebeple günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Tesisatlarda güvenlik ve enerji aktarımının doğru bir şekilde yapılabilmesi için boru izolasyonu fazlasıyla önem taşımaktadır.

Tesisat borularında izolasyon, farklı malzemeler ile yapılabilir. Ancak günümüzde Elastomerik kauçuk ve diğer kauçuk malzemeler boru yalıtımı ve izolasyonu için tercih edilmektedir.

 

Bülten

Pan Yalıtım hakkındaki yeni duyuruları alabilmek için
mail adresinizle bu alana kayıt olabilirsiniz.

Please place your phone in an upright position.

Kişisel verilerin korunma ve işlenme politikası web sitemizde yer almaktadır. Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Anladım