Elastomerik Kauçuk İle Boru Yalıtımı 1

Elastomerik Kauçuk İle Boru Yalıtımı

Boru yalıtım, ısıtma ve soğutma sistemlerinde kullanılan tesisatın izole edilmesi yapılır. İklimlendirme amacıyla binalarda kullanılmakta olan tesisatlarda birçok parça bulunmaktadır. Bu parçalar arasında boru, vana ve borunun yapı içerisinden geçtiği alanlardır. Bu alanların ve parçaların ısı ve ses yalıtımı yapılabilmesi amacıyla izole edilmesi gerekmektedir.

Tesisat içerisinde kullanılan boruların çeşitli yalıtım malzemeleriyle izole edilmesine boru yalıtım adı verilmektedir. Bu izole işlemi sayesinde büyük oranda enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Bunun sebebi tesisat içerisinden geçen sıvı veya gazın dışarıdaki ısıdan olumsuz etkilenmesinin engellenmesidir. Bu sayede tesisat içerisindeki sıvı veya gaz hem soğuma hem de sıcaklık durumlarına karşı direnç gösterebilmektedir.

Boru Yalıtım Nedir?

Evlerin ve binaların dışarıdaki sıcağa ve soğuğa karşı direnç göstermesi oldukça önemlidir. Bu durum tesisat için de geçerlidir. Günümüzde hemen hemen her yapıda tesisat bulunmaktadır. Yapılarda bulunan tesisat ısınma, soğuma veya iklimlendirme amacıyla içerisinde gaz veya sıvı taşımaktadır.

Tesisat sayesinde iklimlendirme sistemine taşınmakta olan sıvı ve gaz tesisat boruları içerisinden geçer. Boru içerisindeki sıvının veya gazın dışarıdaki yüksek sıcaklık veya düşük soğuk hava gibi olumsuz durumlardan etkilenmesi, iklimlendirme sisteminin ve tesisatın zarar görmesine neden olur.

Bu zararın engellenmesi ise boru yalıtım ve izolasyon işlemleriyle mümkündür. Tesisat borularına uygulanacak olan izolasyon, boru içerisinde taşınmakta olan sıvı ve gazın dış etkenlerden olumsuz etkilenmesini engellemektedir.

Boru Yalıtımı ile tesisat uygulaması

Boru yalıtımı yapmak için belirli izolasyon malzemelerinin kullanılması gerekmektedir. İlk olarak tesisat içerisindeki borular, boruların geçtiği alanlar ve vana gibi parçalar için ne kadar yalıtım malzemesi kullanılacağı hesaplanır. Ardından boru izolasyonu, tesisat boru hattı boyunca uygulanmaktadır.

Günümüzde yapılarda ve tesisatlarında boru yalıtımı genellikle kauçuk malzemesinden yapılmaktadır. Kauçuk, ısıya ve sese karşı büyük oranda direnç gösterir. Bu sayede sıvı ve gaz iletiminin büyük oranda enerji tasarrufu yapılarak gerçekleşmesine olanak sağlar. Ayrıca kauçuk boru izolasyon malzemesi buhar dengesini sağlarken soğuk havalarda korozyon gibi problemlerin meydana gelmesini engellemektedir. Yapı tesisatları için en uygun yalıtım malzemesi kauçuk boru izolasyonudur.

 

Bülten

Pan Yalıtım hakkındaki yeni duyuruları alabilmek için
mail adresinizle bu alana kayıt olabilirsiniz.

Please place your phone in an upright position.

Kişisel verilerin korunma ve işlenme politikası web sitemizde yer almaktadır. Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Anladım