Elastomerik Boru İzolasyon Kılıfı 1

Elastomerik Boru İzolasyon Kılıfı

Elastomerik Boru izolasyon kılıfı, yalıtım amacıyla kullanılmakta olan bir köpük çeşididir. Bu köpük çeşidi poliüretan ham maddesinden yapılmaktadır. Poliüretan hammaddesinden elde edilen bu kılıflar, tesisat içerisindeki boruların yalıtımı için tercih edilir. Günümüzde sıklıkla tercih edilen izolasyon yöntemlerinden biri olan izolasyon kılıfı, tesisat borularının ısı ve sıcaklığa karşı direnç göstermesine olanak sağlar.

Boru izolasyon kılıfı, belirlenen boyutlarda ve genişliklerde tesisata özel olarak üretilir. Bu kılıf, boruların iç kısımlarına değil genel olarak dış yüzeyini sarmakta ve bu şekilde kullanmaktadır. Dış yüzeyi sarılan tesisat borusu, kılıf sayesinde ısıya ve ses titreşimlerine karşı dirençli hale gelir. Boru izolasyon kılıfı genel olarak alüminyum folyo ile birlikte kullanılmaktadır.

Boru İzolasyon Kılıfı Ne İşe Yarar?

Boru izolasyon kılıfının kullanılmasının temel sebebi yalıtımdır. Yapılarda bulunan tesisatlar da tıpkı yapı gibi izolasyona ihtiyaç duyar. Bunun sebebi iklimlendirme sistemlerine gidecek olan sıvı veya gazın dışarıdan herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmesini engellemektedir. Sıvıda, gazda veya tesisatta oluşabilecek herhangi bir problem, iklimlendirme sisteminin veya çevrenin zarar görmesine neden olmaktadır. Bu sebeple tesisat borularının izolasyonu oldukça önemlidir.

Boru izolasyon kılıfı alüminyum folyo ile birlikte boruların dış yüzeyini kaplamaktadır. Bu sayede UV ışınları, ısı ve sese karşı borular direnç göstermektedir. Bu da büyük oranda enerji tasarrufu yapılmasına ve tesisat içerisinde yoğuşma ve benzer problemlerin meydana gelmesini engellemektedir.

Boru İzolasyon Kılıfı Nasıl Kullanılır?

Boru izolasyon kılıfı, tesisat borularının iç yüzeylerine değil dış yüzeylerine uygulanmaktadır. İzole boru kılıfı olarak da adlandırılan bu ürün, boru kalınlıklarına ve çaplarına göre özel olarak üretilir. Bu sayede tesisata kolaylıkla uyum sağlar.

Boru çapına ve kalınlığına uygun bir şekilde üretilmekte olan izolasyon kılıfı alüminyum folyo dış cepheye bakacak şekilde boruya yapıştırılır. Kılıfın boruyu tamamen sarması bu aşamada önemlidir.

Folyolu yüzey dışarıya bakacak şekilde boruya sarılan kılıf UV ışınları, sıcaklık, soğuk ve ses titreşimine karşı boru içerisindeki sıvıyı veya gazı korumaktadır. Bu günümüzde sıklıkla tercih edilen yalıtım ve izolasyon yöntemlerinden biridir.

Bülten

Pan Yalıtım hakkındaki yeni duyuruları alabilmek için
mail adresinizle bu alana kayıt olabilirsiniz.

Please place your phone in an upright position.

Kişisel verilerin korunma ve işlenme politikası web sitemizde yer almaktadır. Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Anladım