Cam Yünü Levha
Cam Yünü

Cam Yünü Levha

Cam Yünü Şilte
Cam Yünü

Cam Yünü Şilte

Cam Yünü Rulo
Cam Yünü

Cam Yünü Rulo

Diğer
Cam Yünü

Diğer

Cam Yünü 1

Cam Yünü

Cam yünü, farklı teknik özelliklere sahip olan ısı yalıtım malzemesidir. Bu malzeme sahip olduğu özellikler ve sağladığı yalıtım imkanları sayesinde birbirinden farklı alanlarda kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Cam yününü diğer yalıtım malzemelerinden ayıran pek çok özellik bulunur. Bunların başında da yanmaz olması gelir. Yanmaz bir malzeme olan cam yünü hem ahşap binalarda hem de diğer yapı çeşitlerinde betonarme malzemeleri içerisinde kullanılabilir. Tüm bunlarla birlikte cam yünü yalıtım malzemesi olarak üst düzey bir performans sergiler.

Cam yünü hem sıcaklığa hem soğuğa hem de yanıcı durumlara karşı büyük oranda direnç gösterir. Ayrıca 10 ila 20 yıl arasında herhangi bir şekilde bakteri üretmeyen bu malzemeleri kullanabilmek mümkündür.

Cam yünü Teknik Özellikleri Nelerdir?

Cam yününün bu denli tercih edilmesinin sebepleri arasında sahip olduğu teknik özellikler yer almaktadır. Yalıtım amacıyla tercih edilen cam yünü özellikleri genel olarak aşağıdaki gibidir;

  • Genel olarak uygun maliyetli bir üründür. Bu sayede uygun bütçeler karşılığında ev ve iş yerleri gibi binaların yalıtımını yapmak mümkün hale gelir.
  • Cam yünü uzun ömre sahip yalıtım malzemelerinden biridir. Minimum 10 yıl maksimum 20 yıla kadar uygun durumlarda kullanılabilmektedir.
  • Cam yünü eksi 50 derece soğuğa ve 250 derece sıcaklığa kadar yalıtım yapar.
  • Cam yünü ısı yalıtımının yanı sıra ses yalıtımı da yapmaktadır.
  • Cam yünü mikrop ve bakteri üretmez. Küflenmez, eskimez ve paslanmaz.
  • Isı ve ses yalıtımında kullanılan bu malzeme aynı zamanda yanmaz maddeler arasında da yer almaktadır.

Cam yünü Çeşitleri Nelerdir?

Cam yünü, farklı boyutlarda ve şekillerde üretilir. Üretim şekilleri kullanım amaçları ve alanları doğrultusunda değişiklik göstermektedir. Piyasada satışa sunulan ve sıklıkla tercih edilen camyünü çeşitleri genel olarak aşağıdaki gibidir;

  • Cam yünü levha

Levha halindeki camyünü genel olarak binaların dışında ve iç duvar bölmelerinde tercih edilir.

  • Cam yünü şilte

Cam yünü şilte, daha çok çatı yalıtımında tercih edilmektedir. Şilte halinde piyasada satışa sunulan bu ürün, çatılarda ısı ve ses yalıtımı yapmaktadır.

  • Cam yünü boru

Cam yünü boru şeklinde de satılmaktadır. Bu ise daha çok tesisatlarda ve boru içerisinde yalıtım yapmak amacıyla tercih edilir.

Yukarıdaki çeşitlerin yanı sıra aynı zamanda camyünü dökme şeklinde de kullanılabilmektedir. Kullanım alanı ve amacı üretim şeklinin ve boyutunun değişmesine neden olur. Ancak genel olarak yalıtım amacıyla kullanılır.

 

Cam yünü, kullanım amaçları doğrultusunda genel olarak bir ısı yalıtım malzemesidir. Bu malzeme binaların çatılarında ve duvarlarında kullanılır. Bu sayede hem yaz aylarında hem de kış mevsiminde ısı ve ses yalıtımı yapılabilir. Kaliteli ve dayanıklı olan cam yünleri, sahip oldukları teknik özellikler sebebiyle de uzun süre boyunca evlerde kullanılabilir.
Genel olarak dış bina izolasyonu için tercih edilen cam yünü, -50 derece soğuğa kadar dayanırken aynı zamanda 250 derece sıcaklığa da dayanacak özelliklere sahiptir. İzolasyon amacıyla kullanılmakta olan cam yünü, genel olarak lifli bir görüntüye sahiptir. Sarı renkli bir görünüme sahip olan cam yünü, yumuşak bir elyaf görüntüsündedir ve kolaylıkla şekil verilebilir. Bu ürünler piyasada levhalar halinde satılmaktadır.
Cam Yünü Ne İşe Yarar?
Cam yünü, günlük hayatta birçok amaç doğrultusunda kullanılabilmektedir. Bunların başında da izolasyon gelir. Cam yünlerinin bu denli çok kullanılmasının sebebi iyi bir yalıtım malzemesi olmalarıdır.
Cam yünü, bina ve çatıda kullanılarak evlerde ısı yalıtım yapmaya yarar. Aynı zamanda bu malzemeler, ses yalıtımı için de tercih edilebilir. Yanmaz ve alev almaz özellikleri sebebiyle cam yünleri ahşap binalarda da kullanılabilmektedir. Günümüzde bu izolasyon malzemesinin kullanılmakta olduğu birçok alan vardır. Sıcak, rutubet ve soğuktan etkilenmeyen bu ürünler hiçbir şekilde küf tutmaz, paslanmaz ve çürümez.

Cam yünü, genellikle ısı yalıtım amacıyla kullanılmakta olan bir malzemedir. Bu sebeple ısı yalıtım ihtiyacı bulunan her alanda cam yünü kullanabilmek mümkündür. Ancak hangi alanda kullanılacağı doğrultusunda tercih edilecek olan cam yününün ağırlığı ve boyutu değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebeple cam yünü satın almadan önce hangi alanda kullanılacağına karar verilmesi gerekmektedir.
Günümüzde binaların dış izolasyonu için tercih edilen bu malzeme, -50 ve 250 derece sıcaklığa kadar sağlam bir şekilde dayanabilmektedir. Dayanıklı, kaliteli ve sağlam olması sebebiyle günümüzde sıklıkla tercih edilen bir malzemedir. Cam yününün günümüzde kullanıldığı alanlar genel olarak aşağıdaki gibidir;
• Binaların dış duvarları için tercih edilebilir. Genellikle betonarme yapıların içerisinde yer alan bir malzemedir.
• Binaların iç bölmelerinde tercih edilebilir.
• Binalara komşu duvarlarda kullanıma uygundur.
• Ahşap, metal ve benzeri çatılarda kullanılabilir. Çatılar için de iyi bir yalıtım elemanıdır.
• Merdiven ve asansör boşlukları için de cam yünü tercih edilmektedir.
• Ev, iş yeri, ofis, yurt, otel vb. binalarda ısı ve ses yalıtımı uygulamaları yapmak için kullanılmaktadır.
Yukarıdaki alanlar için tercih edilmekte olan cam yünü, özellikle son dönemde büyük oranda avantaj yaratan yalıtım ürünlerinden biridir. Uygun fiyatının yanı sıra her koşula uyum sağlaması ve birçok alanda kolaylıkla kullanılabilmesi sebebiyle cam yünü günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir.

Cam yünü, avantajları sebebiyle sıklıkla tercih edilen izolasyon malzemelerinden biridir. Uygulaması ve korunması oldukça basit olan bu malzemeler, genel olarak evlerin dış yapılarında yalıtım amacıyla tercih edilmektedir. Yalıtım ve izolasyon amacıyla tercih edilen cam yünlerinin sağladığı avantajlar genel olarak aşağıdaki gibidir;
1. Kullanım alanı oldukça geniştir.
Cam yünü, geniş bir kullanım alanına sahip ürünlerden biridir. Bu ürün ahşap evler, iş yerleri, ofisler, otel, yurtlar ve normal binaların duvarlarında kullanılır. Ayrıca sıcak ve soğuk havaya karşı da üst düzey bir dirence sahiptir.
2. Uygun maliyetlidir!
Cam yününün tercih edilmesinin en büyük sebepleri arasında uygun maliyetli olması yer almaktadır. Farklı alanlarda kullanılabilen bu ürün, yalıtım amacıyla oldukça uzun bir süre dayanmaktadır. Bu sebeple de genel olarak uygun maliyetler karşılığında cam yününün yalıtım özelliklerinden faydalanmak mümkün hale gelir.
3. Kullanım ömrü uzundur.
Cam yünü, uzun kullanım ömrüne sahiptir. Sıcak ve soğuktan etkilenmeyen yapısı sayesinde yaklaşık 25 – 35 yıl arasında kullanılabilmektedir. Uzun ömre sahip olmasıyla da bu malzeme tercih edilmektedir.
4. Dayanıklı ve kaliteli malzemelerden biridir
Cam yünü, dış olaylardan ve hava durumlarından kolay kolay etkilenmez. Özellikle 250 derece sıcağa kadar dayanabilen bu ürünler herhangi bir şekilde paslanmaz, çürümez, küf tutmaz, bozulmaz veya eskimez.

Ürün grupları ile alalı merak ettiğiniz tüm konulara ulaşabilirsiniz.

Merak Edilen Sorular?

Cam Yünü Fiyatları

Cam yünü fiyatları birçok faktör doğrultusunda şekillenmektedir. Bu aşamada öncelik olarak cam yününün uy...

Cam Yünü Fiyatları

Cam Yünü Nasıl Üretilir?

Cam yünü üretiminde birçok adım, üretici firmalar tarafından atılır. Isı ve ses yalıtımı için kullanılan ...

Cam Yünü Nasıl Üretilir?

Cam Yününün Ömrü Ne Kadardır?

Cam yünü, bina ısı ve ses yalıtımı için tercih edilmekte olan malzemelerden biridir. Günümüzde binalar iç...

Cam Yününün Ömrü Ne Kadardır?

Cam Yünü Yanar Mı?

Cam yünü, alev almaz yalıtım malzemelerinden biridir. Bu sebeple herhangi bir neden doğrultusunda cam yün...

Cam Yünü Yanar Mı?

Cam Yünü Levha İle Cam Yünü Şilte Arasındaki Fark Nedir?

Cam yünü, genel olarak piyasada levha halinde satılmaktadır. Ancak günümüzde cam yününün birçok çeşidi bu...

Cam Yünü Levha İle Cam Yünü Şilte Arasındaki Fark Nedir?

Cam Yünü nerelerde kullanılır?

Hava filtresi motora giden havanın temizlenmesini sağlar. Motor ne kadar sağlıklı hava alırsa o kadar ver...

Cam Yünü nerelerde kullanılır?

Bülten

Pan Yalıtım hakkındaki yeni duyuruları alabilmek için
mail adresinizle bu alana kayıt olabilirsiniz.

Please place your phone in an upright position.

Kişisel verilerin korunma ve işlenme politikası web sitemizde yer almaktadır. Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Anladım