Cam Yünü Nasıl Üretilir? 1

Cam Yünü Nasıl Üretilir?

Cam Yünü Nasıl Üretilir?

Cam yünü üretiminde birçok adım, üretici firmalar tarafından atılır. Isı ve ses yalıtımı için kullanılan bu malzemenin nasıl üretildiği de teknik özellikleri açısından önem taşımaktadır. Cam yünü üretiminde kullanılan ana madde camdır. Camın belirli bir sıcaklık altında ısıtılması ve eritilmesiyle cam elyaflar elde edilir. Daha sonra levha haline getirilen bu elyaflar, belirli boyutlarda ve ebatlarda üretilerek cam yünü halini alır.

Cam yünü üretildikten sonra genel anlamda yumuşak bir yapıya sahip olur. Bu da her alanda kullanılmasına olanak sağlar. Yumuşak bir yapıya sahip olan cam yününün rengi genel olarak sarıdır ve esnek bir haldedir.

Cam Yünü Uygun Maliyeti ile Daha Fazla Tercih Ediliyor.

Cam yünü, ısı yalıtım malzemelerinden biridir. Uygun maliyeti, teknik özellikleri ve avantajları sebebiyle cam yünü yalıtım malzemeleri birbirinden farklı alanlarda yalıtım amacıyla kullanılmaktadır. Hem ses hem de ısı yalıtımı yapmakta olan cam yünü, üst düzey bir kullanım avantajı sağlar.

Günümüzde cam yünü, levhalar halinde üretilmekte ve bu şekilde piyasada satılmaktadır. Ayrıca şilte ve boru cam yünü olarak da yine bu ürünü satın alabilmek mümkündür.

Isı ve ses yalıtımı için genel olarak binalarda tercih edilen bu ürün, hiçbir şekilde bozulmaz, rutubet yapmaz, paslanmaz ve küf tutmaz. Tüm bunlarla birlikte cam yünü aynı zamanda bakteri oluşumunu da engelleyerek üst düzey bir kullanım ömrü sağlar.

Cam Yünü Kullanım Alanları Nelerdir?

Cam yünü, çeşitli teknik özelliklere sahip bir yalıtım malzemesidir. Uzun bir ömre sahip olması, ısı ve ses yalıtımı için ideal olması sebebiyle de birçok alanda tercih edilmektedir. Cam yününün günümüzdeki kullanım alanları genel olarak aşağıdaki gibidir;

  • Binaların dış duvarlarında kullanılabilir. Ancak genel olarak betonarme elemanların içerisinde yer alacak şekilde kullanılır.
  • Merdiven ve asansör boşluklarında yalıtım yapmak amacıyla tercih edilebilir.
  • İç bölmelerde ve diğer duvarlarda kullanılabilir.
  • Ahşap çatılar ve diğer çatıların yalıtımında kullanılmak için uygundur.
  • Yanmaz malzeme olması sebebiyle ahşap yapılarda da kullanılmaktadır.

Yukarıdaki alanlarda kullanılabilen cam yünü, günümüzde sıklıkla tercih edilen yalıtım malzemeleri arasında yer almaktadır.

 

Bülten

Pan Yalıtım hakkındaki yeni duyuruları alabilmek için
mail adresinizle bu alana kayıt olabilirsiniz.

Please place your phone in an upright position.

Kişisel verilerin korunma ve işlenme politikası web sitemizde yer almaktadır. Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Anladım